Rewolucja ws. badań lekarskich stała się faktem. Rozporządzenie wchodzi w życie!
Po kilkunastu latach starań i prób rewolucja w sprawie badań lekarskich stała się faktem. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w życie wchodzi ustawa w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń.
– To wyjątkowy dzień i wyjątkowa chwila dla polskiej piłki – powiedział Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba, który starał się o wejście w życie nowego rozporządzenia przy dużym udziale Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła. Prace nad zmianą rozporządzenia nabrały rozpędu i przyniosły efekt. Tę wspaniałą informację przekazano podczas zorganizowanego meetingu prasowego u Wojewody Podkarpackiego.
– To wspaniała chwila dla polskiej piłki i całego kraju. Wchodzi rozporządzenie, które sprawi, że rozszerzone są możliwości lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich dla dzieci i młodzieży oraz zawodników w przedziale 21-23 lat. PZPN na czele ze Zbigniewem Bońkiem starał się od kilkunastu lat, żeby te przepisy zmienić, co nareszcie się udało. Czekało na nie nie tylko środowisko piłkarskie, ale również z innych dyscyplin – powiedział Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba.
– Nasza dwuletnia batalia została wygrana. Cieszę się, że nie tylko ludzie piłki, ale innych sportów skorzystają na tym. Zaoszczędzą przede wszystkim pieniądze i czas. Rozporządzenie na pewno ułatwi pracę mniejszym klubom. Specjalne podziękowania Członkom Zarządu PZN za pracę oraz Wiceprezesowi Andrzejowi Padewskiemu oraz Senatorowi Mieczysławowi Golbie – powiedział Prezes PZPN Zbigniew Boniek.
Problem badań lekarskich dla sportowców od wielu lat był kwestią, która niepokoiła klubowych działaczy. Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami badania lekarskie powinny być przeprowadzane raz na sześć miesięcy, a uprawnionymi do orzekania byli wyłącznie lekarze medycyny sportowej. Takie zapisy sprawiały, żeby uzyskać opinie lekarską w tym zakresie, trzeba było wielokrotnie oczekiwać w długich kolejkach, dostępność do lekarzy była ograniczona do minimum. Limity NFZ były niewielkie, więc najczęściej trzeba było wydawać krocie za podbicie „kart zdrowia sportowca”.
Znając masowość uprawiania sportu, a w szczególności piłki nożnej praktycznie w każdej wsi, bądź małym czy większym miasteczku, to możliwość przeprowadzania badań i ich częstotliwość mogły budzić wątpliwości co do ich rzetelności i dokładności. Można się zastanawiać, czy niewielka liczba lekarzy w województwie jest w stanie przeprowadzić badania upoważniające do uprawniania sportu. Mogło być więc tak, że w wielu przypadkach zdarzało się zwykłe, masowe „podbijanie kart”.
– Kończymy z fikcją związaną z podbijaniem kart zdrowia – mówił Wiceminister Sprawiedliwości prezentując wydrukowane rozporządzenie. – Skracamy drogę, zmniejszamy barierę do uprawiania sportu amatorskiego. Rozszerzamy katalog lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń. Wreszcie udało się wcielić w życie to, o co Polski Związek Piłki Nożnej bezskutecznie od kilkunastu lat walczył – dodał Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba.
Najważniejsze kwestie zawarte w nowym rozporządzeniu:
– badania przeprowadzane będą raz w roku
– prawo do wydawania orzeczeń zyskuje również lekarz POZ
– w odniesieniu do zawodników amatorów oraz osób po ukończeniu 23 r. ż. obecne przepisy nie ustanawiają wymogu przeprowadzania badań (uzyskania orzeczenia lekarskiego)
Polski Związek Piłki Nożnej chce serdecznie podziękować i pogratulować Prezesowi Podkarpackiego ZPN Mieczysławie Golbie oraz Wiceprezesowi PZPN Andrzejowi Padewskiemu za starania i włożony trud, dzięki którym ww. rozporządzenie mogło wejść w życie.
laczynaspilka.pl
Komentarze